niedziela, 25 kwietnia 2021

19. Tik-tak, tik-tak. Formaty dat, wykonywanie obliczeń na liczbach reprezentujących daty – arkusz kalkulacyjny

 


Cele:

- posługuję się formatami daty w arkuszu 

- wykonuje obliczenia na liczbach reprezentujących daty 


Co tak tyka? To zegar odmierzający kolejne sekundy, minuty, godziny. W zależności od dnia i sytuacji czas płynie szybko albo wlecze się nieznośnie. Podczas tej lekcji sprawdzisz, ile czasu poświęcasz na niektóre czynności i ile dni minęło od twoich urodzin.

CO ROBISZ W CIĄGU DNIA

Spójrz na tabelę wypełnioną przez Andzię.

Andzia wpisała czas trwania różnych czynności. Podała czas w minutach lub w godzinach, w zależności od tego, co uznała za wygodniejsze rozwiązanie. Następnie uzupełniła wolne miejsca – przeliczyła minuty na godziny i odwrotnie. Wystarczy tu wprowadzić odpowiednią formułę, z uwzględnieniem tego, że godzina ma 60 minut. Andzia dodała też kategorię inne, bo okazało się, że nie wszystko da się podliczyć. Ten zgubiony przy codziennych działaniach czas to reszta z całej doby, po odliczeniu czasu przeznaczonego na wszystkie wymienione czynności.

  • Wykonaj podobną tabelę dla swojego poniedziałkowego rozkładu dnia.
  • A teraz rozbuduj swoją tabelę tak, by uwzględnić wszystkie dni tygodnia. Sobota i niedziela będą zapewne wyglądały inaczej niż pozostałe dni.
    Prawa autorskie
  • W dodatkowej tabeli zlicz czas (w godzinach) związany z poszczególnymi czynnościami dla całego tygodnia. W razie potrzeby wprowadź nowe kategorie.

ILE TO DNI, GODZIN, MINUT

Czy wiesz, ile dni minęło od chwili twojego urodzenia? Wyznaczenie dokładnej liczby dni może okazać się kłopotliwe ze względu na lata przestępne. Jeśli jednak wykorzystasz do tego arkusz, obliczenia okażą się łatwiejsze, niż myślisz.

W arkuszu kalkulacyjnym każdej dacie została przypisana kolejna liczba. To właśnie te liczby są używane do obliczeń. W Excelu liczba 1 oznacza 1 stycznia 1900 roku (pierwsza dostępna data, arkusz nie uznaje dat wcześniejszych), zaś liczba 2 958 465 oznacza 31 grudnia 9999 roku (ostatnia oznaczona data). W tej numeracji zostały uwzględnione wszystkie lata przestępne. Daty służące do obliczeń należy wprowadzać w takiej postaci, aby arkusz odróżnił je od zwykłego zapisu liczbowego. Zgodny z normą ISO format daty to RRRR-MM-DD, np. 4 października 2003 roku jest zapisywany jako 2003-10-04. Excel ze standardowymi ustawieniami zmodyfikuje ten zapis na 04.10.2003. Poprawnie wpisana data zostanie wyrównana, podobnie jak liczba, do prawej krawędzi komórki. Należy pamiętać, że wyświetlanie daty w arkuszu jest zależne od ustawień systemu i może być różne w różnych krajach.


Prawa autorskie
  • Wpisz do arkusza dzisiejszą datę za pomocą kombinacji klawiszy – ustaw kursor w komórce przeznaczonej na dzisiejszą datę i naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + ; (średnik). Sprawdź, co się pojawiło w komórce, a co widać w podglądzie w wierszu edycji.
  • Wpisz datę swoich urodzin w odpowiedniej postaci.

Pozostaje pytanie, jak znaleźć liczbę dni od daty twojego urodzenia. Jeśli wszystkie daty są w arkuszu kolejno ponumerowane, wystarczy od dzisiejszej daty odjąć datę urodzin!

A czy umiesz wskazać dokładnie tysięczny dzień swojego życia? A pięciotysięczny?

  • Sporządź tabelę, tak jak zrobiła to Andzia, i podaj swoje obliczenia.

Dnia 17 czerwca 2018 roku Andzia miała 4205 dni. A ty? Ile dni, godzin, minut, sekund minęło od chwili twojego urodzenia do dziś?

Podczas wykonywania obliczeń na datach może się zdarzyć, że arkusz poda wynik w postaci liczby, a nie daty. Należy wówczas ustawić kursor w odpowiedniej komórce i na karcie Narzędzia główne w grupie Liczba wybrać z listy format daty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz