Cele:
- potrafię korygować niekorzystne krzywizny i usuwać niepożądane elementy ze zdjęcia,
- potrafię poprawiać ostrość obrazu,
- potrafię stosować filtry.
Czasem nie wystarczy odpowiednie przycięcie kadru i poprawienie jasności czy nasycenia kolorów – zdjęcie wymaga większej obróbki komputerowej. Trzeba zlikwidować nienaturalne krzywizny albo „walące się” budynki, ukryć elementy psujące kompozycję, zaakcentować coś.
LIKWIDACJA KRZYWIZN
Każdemu niekiedy zdarza się wykonać zdjęcie, na którym linia horyzontu wcale nie jest pozioma albo obiekty architektoniczne nie trzymają pionu. Program GIMP i w takiej sytuacji jest w stanie pomóc.
Wyrównywanie linii horyzontu
Pochyła (niewypoziomowana) linia horyzontu na poniższym zdjęciu to błąd, który nie dodaje kompozycji uroku czy oryginalności.
- Znajdź w internecie zdjęcie z podobną usterką lub wykorzystaj zdjęcie dostarczone przez nauczyciela.
- Otwórz zdjęcie w GIMP-ie.
- Zacznij od dodania poziomej prowadnicy, która ułatwi ci wyrównanie zdjęcia – ustaw kursor myszy na linijce nad zdjęciem, naciśnij lewy przycisk myszy i utrzymując go w tym stanie, przeciągnij kursor na linię horyzontu w obrazie.
- Wybierz w przyborniku narzędzie Obrót.
- Ustaw kursor myszy na zdjęciu, naciśnij lewy przycisk i ostrożnie obróć obraz tak, aby linia horyzontu zaczęła przebiegać równolegle do prowadnicy. Zatwierdź zmianę klawiszem Enter.
- Aby pozbyć się marginesów powstałych w wyniku obrotu, wykadruj obraz.
Likwidacja zniekształceń wysokich obiektów
Na poniższej fotografii efekt psuje mocne zniekształcenie budowli spowodowane przez przechylenie aparatu do góry.
- Poszukaj w sieci fotografii z podobną usterką lub wykorzystaj zdjęcie dostarczone przez nauczyciela.
- Otwórz zdjęcie w GIMP-ie.
- Wybierz w przyborniku narzędzie Perspektywa. Przenieś kursor nad obraz i kliknij lewym przyciskiem myszy.
- Na koniec wykadruj obraz.
USUWANIE ZBĘDNYCH ELEMENTÓW OBRAZU
Poniższe zdjęcie nie jest obarczone błędami natury technicznej, ale pewien dysonans wprowadzają czerwone szelki. Aby się ich pozbyć, warto zastosować klonowanie, tj. pobrać wzorzec z jednego miejsca obrazu i odwzorować go (sklonować) w innym miejscu.
- Po otwarciu zdjęcia w edytorze wybierz z przybornika narzędzie Klonowanie.
- Na karcie zawierającej menu pędzli, deseni i czcionek kliknij ikonę Pędzle i wybierz pędzel, którym zamalujesz czerwone paski szelek.
- Wybierz wzór do zamalowywania pasków – ustaw kursor na fragmencie, który najbardziej się do tego nadaje, przytrzymaj wciśnięty klawisz Ctrl i kliknij lewym przyciskiem myszy.
- Zacznij malować – kursor przyjmie postać dwóch okręgów. Jeden z nich (ten bez krzyżyka) pokazuje miejsce, z którego pobierany jest wzór do malowania, a drugi – miejsce, które jest zamalowywane.
- Poszukaj w sieci fotografii budynku częściowo zasłoniętego billboardem i spróbuj usunąć szpecącą go reklamę za pomocą narzędzia Klon perspektywy.
Uwaga: aby klonowanie przeprowadzić dokładnie i bez wyraźnych śladów tego zabiegu, trzeba często zmieniać wzór do klonowania (kombinacja Ctrl i lewy przycisk myszy) na odpowiedni dla danego miejsca.
Innym narzędziem służącym do usuwania z fotografii niepożądanych elementów jest Łatka z grupy Narzędzia rysowania. Podobnie jak Klonowanie działa ona na zasadzie stempla, ale delikatnie dopasowuje się do okolicy i pozwala usuwać nawet niewielkie nieregularności z obrazu. W przypadku usterek czy defektów dotyczących ujęć o charakterze architektonicznym, np. zawierających wyraźnie zniekształcone płyty chodnikowe, należy sięgnąć po Klon perspektywy – kopiowane piksele są wówczas umieszczane zgodnie z perspektywą.
POPRAWIANIE OSTROŚCI OBRAZU
Czasem zdarza się, że fotograf wykona nieostre zdjęcie, ale jest ono dla niego na tyle ważne, że chciałby je uratować. Może spróbować to zrobić w programie GIMP.
- Wybierz Filtry → Uwydatnianie → Wyostrz (maska wyostrzająca)….
- W oknie Wyostrz (maska wyostrzająca) staraj się poprawić wygląd obrazu przez odpowiednie manipulowanie suwakami.
STOSOWANIE FILTRÓW ARTYSTYCZNYCH
W menu Filtry znajdziesz cały arsenał przeróżnych filtrów, za pomocą których można uzyskać ciekawe efekty graficzne. Należą do nich m.in. filtry artystyczne.
ZADANIA
- W folderze przeznaczonym na elementy graficzne utwórz folder DoKorekty i PoKorekcie. Zapisz w nim pięć wymagających korekty fotografii, wybranych ze swoich zbiorów (jeśli nie masz swoich zdjęć, poproś nauczyciela o udostępnienie takich fotografii). Usuń usterki w programie GIMP – w zależności od potrzeb popraw kadrowanie, usuń zbędne elementy, popraw ostrość zdjęcia, pozbądź się krzywizn obrazu. Zwróć też uwagę na jasność, kontrast i nasycenie barw. Krótko mówiąc, stwórz pięć idealnych obrazów.
- Otwórz w programie GIMP dowolne zdjęcie i wypróbuj na nim działanie różnych filtrów. Zastanów się, jakich filtrów należałoby użyć, aby uzyskać efekt obrazu olejnego namalowanego na płótnie.
- Znajdź w internecie zdjęcie wzgórza Wawel wraz z zamkiem widzianym z prawego brzegu Wisły. Wykorzystaj filtry z grupy Artystyczne i stwórz obraz olejny namalowany na płótnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz